Dzięki uprzejmości Filii nr 23 Biblioteki Miejskiej mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z panią Ewą Kołodziejczyk, doktorem habilitowanym w dziedzinie literaturoznawstwo na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, autorką serii książek dla dzieci o jaszczurce Cziczi. Pani Ewa ciekawie i z pasją opowiadała nam o Cziczi - jaszczurce z Karaibów, która codziennie musi się borykać z różnymi przeciwnościami losu, lecz mimo to się nie poddaje. Jaszczurka Cziczi dzięki budowaniu swojej pewności siebie, doskonaleniu się np. w znajomości obcego języka czy umiejętności pływania i odważnemu podejmowaniu decyzji jest ciekawą postacią, w której nie ma miejsca na rozczarowania samą sobą i otaczającym światem. Nasze przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały historii dzielnej jaszczurki, która jest niezwykle dynamiczna, radosna i zaskakująca.

Tym razem hucznie świętowaliśmy Dzień Mamy i Taty. Po raz pierwszy od dłuższego czasu mogliśmy zaprezentować się przed rodzicami na żywo! Przedszkolaki zaprezentowały przygotowane w tajemnicy montaże słowno–muzyczne. Występ małych artystów do łez wzruszył licznie przybyłych na uroczystość gości. Na zakończenie każde dziecko złożyło rodzicom życzenia i wręczyło własnoręcznie wykonane upominki.

Złapmy lwa!” to polska wersja japońskiej gry Dōbutsu shōgi (dosł. „zwierzęce szachy”) zaprojektowanej przez dwie zawodniczki profesjonalnej żeńskiej ligi japońskich szachów. Celem obu autorek było stworzenie gry, której reguły byłyby możliwie proste, a jednak pozwalałyby zachować cały ładunek edukacyjny w zakresie myślenia logicznego i strategicznego charakterystyczny dla wszystkich gier wywodzących się od indyjskiej czaturangi, w tym dla japońskich shōgi i naszych europejskich szachów. Gra ma już dziesięć lat i w tym czasie stała się popularna nie tylko w Japonii, ale na całym świecie.

Gra rozwija takie umiejętności jak: myślenie logiczne i strategiczne, pamięć i orientacja przestrzenna, umiejętność analizy i rozwiązywania problemów, intuicję, wyobraźnię, umiejętność koncentracji, umiejętność radzenia sobie ze stresem,zdolność doskonalenie się. Gra „Złapmy lwa” w sposób szczególny uwzględnia potrzeby dzieci ze zwiększonym ryzykiem dysleksji i ze stwierdzoną dysleksją rozwojową.

Dysponując wiedzą, jakie korzyści płyną z grania w „Złapmy lwa” oczywiste jest, że musiały się ona pojawić w Fikolandzie. Przez cały rok doskonaliśmy umiejętności, szlifowaliśmy strategie oraz taktyki, a wiosną rozegraliśmy turniej. Zawodnicy rozegrali partie każdy z każdym, a trzy osoby z najwyższą liczbą wygranych przeszły do półfinału. Finałowy mecz zakończył się remisem. Wszystkim zawodnikom gratulujemy umiejętności i wytrwałości. A dla nas największym sukcesem jest radość z przedszkolaków, które zaczęły naukę klasycznych szachów w domu pod okiem rodziców lub w klubach szachowych.

Dzień Dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci, te małe i te duże. To dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń! W naszym przedszkolu tego dnia również nie zabrakło niespodzianek. O poranku wsiedliśmy do autokaru, który wywiózł nas w nieznane. A dokładnie do lasu w Malinie gdzie czekał na nas przewodnik, leśnik. Poprowadził nas tajemniczymi ścieżkami tłumacząc jak lądolód ukształtował nasz teren, pokazał jak rośliny rozsiewają nasiona, skąd się bierze susza oraz jak ważne są dla nas drzewa i lasy. Nauczyliśmy się jak nie zgubić się w lesie, a na koniec, przy stawie retencyjnym mogliśmy wysłuchać koncertu żab, które w pewnym momencie umilkły aby wysłuchać koncertu przedszkolaków. Wycieczkę zakończyliśmy jazdą tyrolką oraz szaloną zabawą na placu zabaw w Malinie. Mamy nadzieję, że ten dzień przedszkolaki zapamiętają jako radosny i pełen miłych wrażeń.

W naszym przedszkolu także odbył się niesamowity bal, na który przybyło wielu zacnych gości: Spiderman, piraci, wojownicy ninja, Zorro, księżniczka Zosia, Elza, Roszpunka i wiele innych gwiazd lub postaci z baśni. Porządku dopilnowali policjant, strażak, rycerz. Na wszystkich czekała świetna zabawa: konkursy, gry, tańce oraz mnóstwo śmiechu. Nad zabawą czuwali tym razem: Minionek oraz księżniczka. Na zakończenie czekał na ws

21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a 22 stycznia - Dzień Dziadka, to niezwykłe dni, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków, pełne radosnych uśmiechów, wzruszeń i łez. W życiu i serduszku każdego dziecka, dziadkowie zajmują szczególne miejsce, bo kto pocieszy, najczulej przytuli, znajdzie radę na każde zmartwienie, upiecze szarlotkę, u kogo są najcudowniejsze wakacje i święta?

Z okazji Dnia Babci i Dziadka każdy wnuczek i wnuczka własnoręcznie wykonały dla swoich ukochanych dziadków laurkę i drobny upominek.

Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy  dużo zdrowia, pomyślności, samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.